Yumurtalık Kisti Adetle Nasıl Atılır?

Yumurtalık kisti adetle nasıl atılır sorusu bayanlardaki bu kist ve miyom benzeri oluşumlarda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Kistlerin çeşitleri farklı olduğu gibi elbette tedavi yöntemleri de hastaya göre farklılık gösterebilmektedir. Konusunda oldukça başarılı olan Profesör Doktor Mert Göl hem kadın hastalıklarında hem de jinekolojik onkoloji cerrahisi alanında büyük başarılara imza atmıştır.

Yumurtalık Kisti Nedir?

Öncelikli olarak bu kisti tanıyalım, kadın üreme sisteminin bir parçası olan yumurtalıklarda sıkça rastlanan ve genelde iyi huylu olan içi sıvı dolu keselere yumurtalık kisti denir. Dermoid ve endometrio kist çeşitleri ile birlikte fonksiyonel kistlerde vardır, çeşit ve hastanın durumuna bağlı olarak tedavi süreci başlatılır. Belirtileri arasında karın bölgesinde şişlik, adet düzensizliği, cinsel birleşme sırasında ağrı ve göğüslerde hassasiyet gibi durumlar vardır. Peki, yumurtalık kisti adetle nasıl atılır yâda böyle bir durum mümkün müdür?

Yumurtalık Kisti Tedavileri

Bilindiği üzere bu tür kistleri gerçek anlamda besleyenler kadınsal hormonların bizzat kendileridir, peki tedavileri nelerdir;

Yumurtalık kistlerinde de öncelik tedavi bu tür hormonların önünün kesilmesi amacı ile doğum kontrol haplarının önerilmesidir.

Bazen kanser riski taşıyan kist oluşumlarında da cerrahi müdahaleler gerekebilmektedir elbette bu konuda karar hekiminize bağlı gelişmektedir.

Gelelim yumurtalık kisti adetle nasıl atılır sorusuna böyle bir durum bazı hastalar için geçerli sayılmakla birlikte kistinizin büyüklüğüne ve tabi ki kanser riski taşıyıp taşımaması durumuna bağlı olarak yine doktorunuz önerisi ile mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir